שוק הבובות בנינגיוצ'ו

בובות קוקשי יפניות מודרניות

נינגיוצ'ו היא שכונה מקסימה ברובע צ'ואו בטוקיו ויש בה אווירה נוסטלגית ומיוחדת.

במבט ראשון היא עלולה להיראות כמו עוד רובע עסקים טיפוסי עם גורדי שחקים עמוסי משרדים אך אל תתנו לרושם הזה להטעות אתכם – בסמטאות וברחובות מסתתרות פנינים מן העבר בדמות חנויות ומסעדות ותיקות שקיימות עוד מתקופת אדו, בתים ישנים ששרדו את ההפצצות של מלחמת העולם השנייה לצד חנויות ובתי מלאכה שמייצרים ומוכרים אביזרים מסורתיים.

במהלך תקופת אדו שכן בשכונה רובע בילויים עם תיאטרות קבוקי ובונרקו (תיאטרון בובות יפני מסורתי) ובמקום התפתח גם שוק בובות שמשך בעלי מלאכה ואמני בובות וגרם להם להתיישב באיזור – אותם אמנים נשארו בשכונה גם לאחר שרובע הבילויים הועבר על ידי הממשל ליושיווארה צפונית לאסקוסה ומכאן גם נגזר שמה נינגיו-צ'ו (עיר הבובות).

החל משנת 2006 נערך בשכונה פעם בשנה (לרוב בחודש אוקטובר) פסטיבל בובות ובו מתאספים אמני בובות מכל רחבי יפן ומוכרים את יצירותיהם. בשנת 2019 הפסטיבל בוטל בשל טייפון שחלף בטוקיו ואילו בשנה שעברה הפסטיבל בוטל בגלל וירוס הקורונה. היום לאחר הפסקה של שלוש שנים שוק הבובות חזר לנינגיוצ'ו וכחמישים דוכנים נפרשו לאורך השדרה הראשית משני צידיה.

בשוק נמכרו בובות בעבודת יד של חיות, אנשים ודמויות מהמיתולוגיה היפנית. היו הרבה בובות Hina מסורתיות שמוצגות בחג הבנות בתחילת מרץ, בובות צמר חמודות, בובות קוקשי מודרניות צבעוניות ועוד.

חלק מהאמנים שזכיתי לשוחח איתם סיפרו שהם מאוד התרגשו לחזור לפסטיבל אחרי השנים בהן הוא לא התקיים וסיפרו שזו אחת ההזדמנויות היחידות שלהם להציג את היצירות שלהם בטוקיו.

אם מזדמן לכם לבקר בטוקיו אל תוותרו על ביקור בשכונה הזו, על אחת כמה וכמה אם זה בזמן הפסטיבל.

תמונות נוספות מהאירוע: