הירושימה הפכה לאחת הערים המפורסמות בעולם בעל כורחה כאשר בנות הברית הטילו עליה את הפצצה האטומית הראשונה בשישי לאוגוסט 1945. לאחר המלחמה נעשו מאמצים כבירים לשקם את העיר וכיום מדובר בעיר משגשגת עם אוכלוסייה של כמיליון תושבים.

כמה זמן כדאי להקדיש להירושימה?

אם תרצו לבקר גם באי מייאג'ימה אז כדאי לשהות בהירושימה יומיים (לינה של לילה תספיק) ולחלק את הימים – אחד לעיר עצמה ואחד למייאג'ימה.

תחבורה מקומית בהירושימה

בהירושימה התחבורה בתוך העיר נעשית לרוב באמצעות רכבות חשמליות/קלות ומוניות. כדי להגיע למייאג'ימה תצטרכו לקחת רכבת מתחנת הירושימה ולהחליף בהמשך למעבורת.
העיר עצמה יחסית קטנה ואם תקחו מלון במיקום טוב תוכלו לבקר במוזיאון השלום ובטירת הירושימה ברגל.

מוזיאון ופארק השלום (Hiroshima Peace Memorial Museum)

המוזיאון עוצב על ידי האדריכל המפורסם Kenzo Tange ובנייתו ארכה 4 שנים עד שהוא נפתח נפתח בקיץ 1955. 

במוזיאון תוכלו לראות מוצגים ששרדו את התופת, תמונות, חפצים ועדויות של קורבנות ולצידם מידע על האופן בו פותחה הפצצה האטומית והדיונים של בעלות הברית היכן להטיל אותה. בנוסף יש במוזיאון חלק שלם שנועד להזכיר וללמד אותנו על הסכנות הטמונות בשימוש בנשק גרעיני.

ימי ושעות פתיחה
מרץ עד יולי: 8 וחצי בבוקר עד 6 בערב
אוגוסט: 8 וחצי בבוקר עד 7 בערב
ספטמבר עד נובמבר: 8 וחצי עד 6 בערב
דצמבר עד פברואר: 8 וחצי עד 5 בערב
סגור 31.12 – 30.12
(כניסה אחרונה חצי שעה לפני הסגירה)

כניסה
200 ין למבוגר
100 ין לתלמידי תיכון
חינם לילדים מתחת לגיל חטיבת ביניים

מידע נוסף
אתר המוזיאון

פסל מול מוזיאון השלום בהירושימה

טירת הירושימה (Hiroshima Castle)

טירת הירושימה הוקמה בשנת 1599 בשפך נהר אוטגאווה עוד לפני שהעיר הירושימה היתה קיימת. באותה התקופה שם האיזור היה גוקאמורה (ביפנית: חמישה כפרים). הטירה היתה בשימושו של מושל המחוזי המקומי. בזמן מלחמת העולם הראשונה ולאחר מכן במלחמת העולם השנייה הטירה היתה מפקדה של צבא יפן ובשנת 1945, בדומה למבנים נוספים בעיר, היא נהרסה בעקבות הטלת פצצת האטום על ידי צבא ארה"ב. הטירה שניצבת כיום הינה שחזור שהושלם בשנת 1958.

אנא קחו בחשבון שאין בטירה מעלית וצריך לעלות במדרגות כדי להגיע קומה החמישית (והאחרונה) שלה ממנה נשקף נוף על העיר. בשאר הקומות של הטירה מוצגים שריונות, חרבות וקסדות סמוראים שהיו בשימוש של סמוראים מקומיים בעבר.
בשטח הטירה יש עוד מספר נקודות עניין בהן מגדל טאיקו בו היה תוף גדול שבאמצעותו היו מעבירים מסרים, שער הכניסה היפהפה בן שתי הקומות ואפילו מספר עצים ששרדו את הפיצוץ האטומי אף על פי שהמוקד שלו היה בסך הכל כקילומטר ממנה.

ימי ושעות פתיחה
מרץ עד נובמבר: 9 בבוקר עד 6 בערב
דצמבר עד פברואר: 9 בבוקר עד 5 בערב
סגור 31.12 – 29.12
(כניסה אחרונה חצי שעה לפני הסגירה)

כניסה
370 ין למבוגר
180 ין למבוגרים מעל גיל 65
180 ין לתלמידי תיכון
חינם לילדים עד גיל חטיבת ביניים

טירת הירושימה

גני שוקיאן (Shukkeien Garden)

גן יפני יפהפה שהוקם בשנת 1620 על ידי מושל מקומי בשם נגאקירה אסאנו עבור הוילה שלו ועבר בירושה במשפחתו. במרוצת השנים הגן נחרב מספר פעמים, בשנת 1758 השתוללה בהירושימה שריפה שגרמה לו לנזק רב והוא שוקם שנתיים לאחר מכן. בשנת 1940 משפחת אסאנו החליטה לתת במתנה את הגן לעיר הירושימה וזו גם היתה הפעם הראשונה שהוא נפתח לציבור, אולם חמש שנים לאחר מכן הוא נחרב כמעט לחלוטין מהפצצה האטומית שהוטלה על העיר. ושוקם מחדש ב-1949. בשנת 2020 הגן חגג 400 שנים להיווסדו.

ימי ושעות פתיחה
קיץ (15.9 – 16.3): 9 בבוקר עד 6 בערב
חורף (15.3 – 16.9): 9 בבוקר עד 5 בערב
סגור 31.12 – 29.12
(כניסה אחרונה חצי שעה לפני הסגירה)

כניסה
260 ין למבוגר
150 ין לגילאי תיכון וסטודנטים
100 ין לילדים עד גיל חטיבת ביניים

מידע נוסף
אתר הגן

מייאג'ימה (Miyajima)

מייאג'ימה הוא אי במפרץ הירושימה שמושך אליו תיירים מקומיים וזרים במשך כל השנה. האי פופולארי בעיקר בזכות מקדש איטסוקושימה עם שער הטורי המפורסם שלו שבשעות הגאות נמצאים בתוך המים ואילו בשעות השפל ניתן ללכת ביניהם. אטרקציה נוספת היא הר מיסן שמתנשא לגובה של 535 מטר ונחשב לקדוש בדת השינטו. האי מתאים לטיול יום מהירושימה ומי שמעוניין יוכל גם למצוא בו לינה מסורתית.

שער הטורי המפורסם של מקדש איטסוקושימה בשעות השפל ובזמן שהוא היה בשיפוצים
שער הטורי המפורסם של מקדש איטסוקושימה בשעות השפל ובזמן שהוא היה בשיפוצים.

איך מגיעים למייאג'ימה?

כדי להגיע למייאג'ימה יש לקחת את רכבת San-yo Line שכלולה ב-JR Pass מתחנת הירושימה ולרדת בתחנת Miyajimaguchi. משך הנסיעה הינו בין 19 ל-34 דקות (אם זו רכבת אקספרס או כזו שעוצרת בכל תחנה).
לאחר שתגיעו לתחנת Miyajimaguchi תצטרכו ללכת כחמש דקות עד לנמל וממנו תוכלו לקחת מעבורת עד לאי מייאג'ימה (משך ההפלגה כ-10 דקות). שימו לב שיש 2 חברות שמוציאות מעבורות לאי ואם יש לכם JR Pass בתוקף תוכלו להשתמש בו להפלגה.

*אם אין לכם את הפאס אין צורך לדאוג, עלות הרכבת והמעבורת היא בסך הכל כ-6 דולר לאדם לכל כיוון. 

המעבורת לאי מייאג'ימה של חברת JR

מקדש איטסוקושימה (Itsukushima Shrine)

המקדש נבנה בסוף המאה החמישית לספירה היות ואנשים האמינו שהאי מייאג'ימה עצמו קדוש.  המקדש זכה לפופולאריות רבה מצד אצילים יפנים שנתנו לו את חסותם ועם השנים נבנו בו מבנים נוספים. המבנה המרכזי של המקדש נבנה לראשונה בשנת 1168 לספירה אולם הוא ניזוק מספר פעמים משריפות שפרצו בו ושוקם מחדש. בשנת 1325 המקדש ניזוק שוב והפעם מטייפון חזק שהכה באיזור והמבנה המרכזי הנוכחי קיים משנת 1571.

גולת הכותרת של המקדש היא שהוא בנוי על עמודים בתוך המים. בשעות השפל ניתן לראות וגם ללכת על האדמה החולית עד לשער הטורי ואילו בשעות הגאות המקדש נראה כאילו הוא צף במים. מסיבה זו התחזוקה של המקדש היא משימה מורכבת מאוד משום שעמודי העץ נרקבים יחסית מהר במים והמבנה חשוף לפגעי מזג האוויר והים הסוער.

מקדש איטסוקישמה במייאג'ימה
המבנה הראשי של מקדש איטסוקשימה

הר מיסן (Mount Misen)

הר מיסן יושב במרכז האי מייאג'ימה ומתנשא לגובה של 535 מטרים. ישנן 2 תצפיות עיקריות על ההר, הראשונה נקראת שישיווה (Shishiwa) והיא נמצאת במרחק הליכה קצר במעלה מדרגות מתחנת הרכבל האחרונה (לה יש שם זהה – Shishiwa Station).
נקודת תצפית שנייה נמצאת בפסגת ההר וכדי להגיע אליה יש צורך להמשיך רגלית כ-30 עד 40 דקות במעלה ההר. אם אתם קצרים בזמן או מתקשים בהליכה מומלץ לעלות עם הרכבל עד לתחנת Shishiwa, לבקר בתצפית הראשונה בלבד ולרדת בחזרה עם הרכבל.

הדרך לתצפית בפסגה יכולה להיות מעט מתישה, בעיקר אם תגיעו בחודשי הקיץ כך שכדאי להתכונן בהתאם.

התחנה הסופית של הרכבל במייאג'ימה ומצפה שישיווה
תחנת הרכבל ותצפית שישיווה לידה

אם הגעתם לפסגה תוכלו לבחור אחת מ-4 דרכים לרדת מההר: 

  1. לחזור לתחנת שישיווה ולקחת את הרכבל במורד ההר (מומלץ אם אין לכם זמן או אם יש לכם קשיי הליכה).
  2. Daishoin Route – מסלול עם נופים נחמדים והמון מדרגות שיוביל אתכם עד למקדש Daishoin היפהפה (ניתן גם לבקר במקדש בהליכה של פחות מ-10 דקות ממקדש איטסוקשימה כך שאין צורך לעשות את המסלול הזה במיוחד).
  3. Omoto Route – מסלול עם נוף יפהפה שעוצר גם בפסגת Komagabayashi עם נופים נהדר ותצפית פנטסטית. גם במסלול הזה יש המון מדרגות וחלקים ממנו מעט תלולים.
  4. Momijidani Route – מסלול שעובר ברובו ביער וכמעט בכולו יש צל. גם במסלול הזה יש המון מדרגות והוא נחשב לעמוס יותר מבין השלושה.

מקדש דאישואין (Daishoin Temple)

מקדש בודהיסטי מרשים ומסתורי ביושב במורדות הר מיסן. המקדש הוקם על ידי הנזיר קוקאי (Kukai) אשר לפי האמונה שהה ב-88 מקדשים במחוז שיקוקו ויש היום מאמינים שעושים מסלול מעגלי ארוך מאוד ובו עולים לרגל לכל 88 המקדשים הללו. עם זאת, במקדש דאישואין ישנו חדר עם 88 פסלי בודהה ויש המאמינים כי בחדר זה ניתן לקבל את אותה הברכה כאילו סיימנו את המסלול המלא. 

הכניסה למקדש דאישואין במייאג'ימה
הכניסה למקדש דאישואין

בתי מלון מומלצים בהירושימה

בהירושימה אני ממליץ ללון קרוב למוזיאון ופארק השלום, קרוב לתחנת Hatchobori או לחלופין בקרבת תחנת הרכבת הראשית של העיר. רוב המטיילים לנים לילה אחד בלבד בעיר ואם אתם קצרים בזמן אז לינה בקרבת תחנת הרכבת הראשית תקל עליכם גם בזמן היציאה למייאג'ימה.

The Royal Park Hotel Hiroshima Riverside

מלון רויאל פארק הירושימה

מלון 3 כוכבים מצוין קרוב לתחנת הרכבת הראשית ולאיזור חיי לילה מקסים מלא בפאבים ומסעדות קטנות בשם Ekinishi. גני שוקייאן וטירת הירושימה נמצאים במרחק הליכה אולם פארק ומוזיאון השלום מצריכים נסיעה של כ-15 דקות ברכבת. אחד היתרונות של המלון הוא שהגישה למייאג'ימה מאוד נוחה הודות למיקום שלו ליד תחנת הרכבת המרכזית.

למידע נוסף על המלון

The Knot Hiroshima

מלון נוט הירושימה

מלון מודרני ונקי עם מיקום פנטסטי במרחק הליכה קצרצר ממוזיאון ופארק השלום וצמוד לתחנת רכבת עילית. אחד מהמלונות הנוחים ביותר בהירושימה לדעתי.

למידע נוסף על המלון

ANA Crowne Plaza Hiroshima

מלון אנה קראון פלאזה הירושימה

מלון 4 כוכבים של רשת IHG במרחק הליכה ממוזיאון ופארק השלום (כ-8 דקות). טירת הירושימה נמצאת במרחק של 10 דקות ברכבת העילית מהתחנה הקרובה למלון ואילו גני שוקייאן נמצאים במרחק של 15 דקות נסיעה ברכבת העילית.

למידע נוסף על המלון

Rihga Royal Hotel Hiroshima

מלון ריגה הירושימה

מלון 4 כוכבים עם מיקום מצוין ונוף נהדר. גישה נוחה ברגל לטירת הירושימה (כ-5 דקות הליכה), מוזיאון ופארק השלום (כ-8 דקות הליכה) וגם גני שוקייאן (כ-15 דקות הליכה).

למידע נוסף על המלון