ניקו נמצאת בהרים של מחוז טוצ'יגי במרחק של כ-120 ק"מ מטוקיו (150 ק"מ בכבישים) ומציעה שילוב של מקדשים מהיפים ביותר ביפן להם היסטוריה של למעלה מ-1200 שנה, שמורת טבע יפהפיה עם הרים מושלגי פסגות, יערות וחיות בר, נחלים ומפלים שוצפים, מעיינות חמים, אגמים ומסלולי הליכה בטבע לכל הגילאים ולכל הרמות ממתחילים ועד מתקדמים.

מפאת ריחוקה וקדושת ההרים הגבוהים המקיפים אותה, ניקו משכה אליה בעבר נזירים שביקשו להתבודד. מקדש רינוג'י, המקדש הראשון בניקו, הוקם בשנת 766 לספירה על ידי הנזיר שוׁדוֹ שוֹנין. כיום ניקו היא יעד תיירותי פופולארי בקרב יפנים ותיירים בזכות ההיסטוריה הארוכה שלה, הטבע היפהפה והמקדשים שהוכרזו כאתר מורשת עולמי.

כתבתי עבורכם מדריך על סמך הנסיון שלי בהדרכת מטיילים בניקו וגם בתור מטייל שמבקר בה לעיתים קרובות באופן פרטי.

מה ההבדל בין ניקו לבין אוקו-ניקו?

ניקו הוא שמה של העיירה בה נמצאת תחנת הרכבת המקומית וגם המקדשים העיקריים של האיזור, כולל מקדש טושוגו שמהווה את האטרקציה המרכזית של העיר.

אוקו-ניקו (ניקו האחורית ביפנית) נמצאת במרחק של כ-40 דקות נסיעה באוטובוס מניקו העיירה ונמצאת בשמורת הטבע. היא ממוקמת בגובה רב יותר מהעיירה ובה ממוקמים מרבית מסלולי ההליכה בטבע, מפלי קגון, אגם צ'וּזֵנג'יקוֹ וכו'.

מתי כדאי לבקר בניקו?

החל מאמצע אוקטובר ועד אמצע נובמבר. בעונה זו ניקו האחורית וכביש הגישה המפותל אליה נצבעים בשלל גווני שלכת אדומים, צהובים, כתומים וחומים שיוצרים מראה עוצר נשימה. צבעי השלכת בניקו העיירה מגיעים לשיאם מעט מאוחר יותר באמצע חודש נובמבר היות והיא נמצאת בגובה נמוך יותר. בתחילת דצמבר הטמפרטורות צונחות ומתחיל לרדת שלג באיזור אולם עדיין ניתן לבקר באיזור.

אם אתם מגיעים באביב אז מומלץ לבקר בניקו החל מאמצע אפריל לאחר שהשלגים באיזור נמסו ומסלולי ההליכה בטבע נפתחו למטיילים. אם תגיעו במרץ או בתחילת אפריל עלול להיות עדיין קר אבל זה בהחלט אפשרי.

ניקו בשלכת
ניקו בזמן השלכת

כמה זמן כדאי להקדיש לניקו?

אם אתם מעוניינים לחוות את הטבע ומסלולי ההליכה שיש לניקו וניקו האחורית להציע אז אני ממליץ בחום ללון לילה אחד לפחות. במידה ואתם מעוניינים לבקר בניקו העיירה ואולי לראות גם את מפלי קגון אז יום אחד ללא לינה אפשרי אבל זה עלול להרגיש מעט לחוץ בגלל שהנסיעה הלוך חזור מטוקיו תגזול מכם לפחות כ-4 עד 5 שעות ולכך יש להוסיף את התחבורה בטוקיו ובניקו עצמה.

איך מגיעים לניקו מטוקיו?

מתחנת אסקוסה
עלו על קו הרכבת Tobu Nikko Line מתחנת Tobu-Asakusa Station או מתחנת Tokyo Sky Tree Station.
*חלק מהרכבות מצריכות החלפה קצת לפני ניקו בתחנה בשם Shimo-Imachi
משך הנסיעה כשעה וארבעים דקות.

מתחנת טוקיו או מתחנת אואנו (כלול ב-JR Pass)
1. סעו בקו הרכבת המהירה JR Tohoku Shinkansen ורדו בתחנת Utsunomiya
2. בתחנת Utsunomiya החליפו לקו JR Nikko
משך הנסיעה הינו כשעה וארבעים דקות.

מתחנת שינג'וקו (כלול ב-JR Pass)
1. סעו בקו JR Shonan-Shinjuku Line ורדו תחנת Omiya
2. בתחנת Omiya החליפו לקו הרכבת המהירה Tohoku Shinkansen ורדו בתחנת Utsunomiya
3. בתחנת Utsunomiya החליפו לקו JR Nikko
משך הנסיעה הינו כשעה וחמישים דקות.

תחבורה מקומית בניקו

התחבורה בניקו ובניקו האחורית נעשית באמצעות אוטובוסים מקומיים. לא משנה לאיזו אחת משתי תחנות רכבת תגיעו בניקו, מחוץ להן ממתינות לכם תחנות אוטובוס ברורות ונוחות עם שילוט באנגלית.

תחנת אוטובוס בניקו
ימין: תחנת הרכבת Tobu Nikko Station. שמאל: תחנת האוטובוס

ישנם שני פאסים לאוטובסים בניקו ואפשר לקנות אותם עם/בלי הנסיעה ברכבת מאסקוסה לניקו:

Nikko Pass World Heritage Area – פאס בסיסי שתקף ליומיים ומקנה נסיעות ללא הגבלה באוטובוסים בניקו העיירה וגם ברכבת מתחנת Shimo-Imaichi. מחיר הפאס הוא 2,000 ין למבוגר ו-600 ין לילד.
*בתוספת תשלום מקבלים גם נסיעה הלוך חזור מאסקוסה עד לתחנת Shimo-Imaichi בעלות מופחתת ואז מחיר הפאס הכולל הוא 4,320 ין למבוגר ו-1,760 ין לילד.

Nikko Pass All Area – פאס מקיף שתקף לארבעה ימים ומקנה נסיעות ללא הגבלה בניקו העיירה גם בניקו האחורית. בפאס כלולה גם הפלגה בספינה באגם Chuzenjiko ונסיעה חינם ברכבל Akechidaira. מחיר הפאס הוא 4,520 ין למבוגר ו-1,150 ין לילד.
*בתוספת תשלום מקבלים גם נסיעה הלוך חזור מאסקוסה עד לתחנת Shimo-Imaichi בעלות מופחתת ואז מחיר הפאס הכולל הוא 6,840 ין למבוגר ו-2,310 ין לילד.
**בין דצמבר ל-19 באפריל ישנה הנחה של 370 ין על הפאס למבוגר.

פאס לאוטובוסים בניקו בתוספת נסיעה הלוך-חזור ברכבת מאסקוסה לניקו ניתן לרכוש במרכז המידע למטיילים בתחנת טוׁבוּ-אסקוסה בטוקיו וגם בתחנת הרכבת איקבוקורו.

פאס לאוטובוסים בניקו בלבד (ללא רכבות) ניתן לרכוש במרכז המידע למטיילים בתחנות הרכבת של ניקו (Tobu Nikko Station ו- JR Nikko Station).

שני הפאסים מקנים הנחה בכניסה לאטרקציות באיזור קינוגאווה כמו Tobu World Square שמציג מיניאטרות של מבנים מפורסמים מכל העולם ו-Edo Wonderland – פארק שעשועים בסגנון תקופת אדו (מתאים בעיקר לילדים). רוב המטיילים מדלגים על אטרקציות תיירותיות אלו ומתמקדים בניקו ובניקו האחורית.

גשר שינקיו – Shinkyo Bridge

גשר שינקיו הוא אחד מסמליה המפורסמים ביותר של ניקו. אורכו של הגשר הוא 28 מטרים, רוחבו 7.4 מטרים והוא ממוקם כעשרה מטרים מעל נהר דאיה אותו הוא חוצה. הגשר שמהווה את שער הכניסה לניקו נחשב לקדוש וניתן לראות זאת בשמו של הגשר ביפנית (神橋) המורכב מצירוף של שתי סימניות קאנג'י: 神 שמשמעותה היא אל ו-橋 שמשמעותה היא גשר.

גשר שינקיו בניקו

מקדש טושוגו – Toshogu Shrine

מקדש טושוגו הוא ללא ספק האטרקציה הפופולארית ביותר בניקו ובצדק – זה אחד המקדשים המפוארים והיפים ביותר ביפן. המקדש הוא מקום מנוחתו של טוֹקוּגַאוַוה אִיאֵייַאסוּ, השוגון הראשון לשושלת טוֹקוּגַאוַוה שאיחד את יפן לאחר שנים ארוכות של מלחמות פנימיות. השושלת שלו שלטה ביפן במהלך תקופת אדו (1603-1868) ותחתה המדינה שגשגה והתפתחה. במקור המקדש היה צנוע עם אחוזת הקבר בלבד אולם נכדו של אִיאֵייַאסוּ, השוגון השלישי טוֹקוּגַאוַוה אִיאֵמִיטְסוּ, הוסיף מבנים רבים והפך אותו למתחם המרשים שנשמר עד לימינו.

שלושת הקופים החכמים

ברחבי המקדש ישנם גילופי עץ מרהיבים וביניהם אפשר למצוא גם את שלושת הקופים החכמים והמפורסמים של ניקו והפתגם שמלווה אותם "See no evil, hear no evil, speak no evil" ובעברית "אל תראו רוע, אל תשמעו רוע, אל תדברו רוע". הפתגם המקורי הגיע מסין ומשויך לפילוסוף הסיני קונפוציוס אולם מקור הקופים ביפן ונובע ממשחק מילים על הפתגם ביפנית "Mizaru kikazaru iwazaru". שלושת המילים בפתגם נגמרות בסיומת zaru שהמשמעות שלה ביפנית קלאסית היא ניגוד (מלשון אל תראו, אל תשמעו..) והצליל zaru ביפנית נשמע כמו הטיה של המילה קוף saru.

שלושת הקופים החכמים במקדש טושוגו בניקו
שלושת הקופים החכמים

לפתגם יש מספר פרשנויות שונות, בבודהיזם הוא מסמל את הדרך בה אנו צריכים להתנהג כדי להיות טובים אולם בשימוש מודרני הוא מתאר אנשים שמעלימים עין במפגיע מעוולות וחוסר צדק סביבם.
נקודה מעניינת נוספת היא שקיים גם קוף רביעי שיושב בחיבוק ידיים אבל הגרסא שהשתרשה היא של שלושת הקופים.

שער יוֹמֵימוֹן

שער המוביל למתחם הפנימי של המקדש ונחשב לשער מהמעוטרים ביותר ביפן עם למעלה מ-500 תבליטים וגילופי עץ של דמויות מיתיות, סיפורי מעשיות, בני אדם, חיות צמחים ועוד. שם נוסף שניתן לו הוא "שער השקיעה" משום שניתן להתבונן בו ברצף מצאת החמה ועד שקיעתה בהנאה מרובה. השער הוא פשוט יצירת פאר שאסור לפספס בניקו.

שער יומימון ניקו

המאוזוליאום של טוקוגאווה איאייאסו

בצידו הימני של מתחם המקדש הראשי ישנו שער שממנו יוצא שביל עד לאחוזת הקבר. השביל עובר בין עצים עתיקים וגבוהי קומה ומטפס במעלה הגבעה עד למקדש קטן שמאחוריו נמצא הקבר עצמו. בניגוד לשאר המבנים במקדש, הקבר לא מפואר במיוחד אבל בהחלט מכובד. אם אתם סובלים מקשיי הליכה אז קחו בחשבון שהעלייה עד לקבר לוקחת כחמש דקות ויש בדרך הרבה מאוד מדרגות.

שביל הגישה למאוזוליאום
שביל הגישה לאחוזת הקבר של טוקוגאווה איאייאסו
המאוזוליאום של טוקוגאווה איאייאסו בניקו

במתחם יש עוד מבנים רבים ומעניינים שניתן להיכנס אליהם אבל לא אהרוס את ההפתעה ואתן לכם לגלות אותם בעצמכם במהלך הטיול.

שעות פתיחה
אפריל-אוקטובר: 09:00-17:00
נובמבר-מרץ: 09:00-16:00

דמי כניסה
מבוגר: 1,300 ין
תלמידי יסודי עד חטיבה: 450 ין

מידע נוסף
ישנם שני מוזיאונים במתחם, אחד מוקדש לכמאה יצירות אמנות בבעלות המקדש והשני מציג חפצים שהיו בבעלות טוקוגאווה איאייאסו עצמו.

מקדש רינוג'י – Rinnoji Temple

המקדש הראשון שהוקם בניקו בשנת 766 לספירה ע"י נזיר בודהיסטי בשם שודו שונין ונחשב למקדש החשוב ביותר באיזור. הוא הוקם עבור שלושת האלים של ההרים הקדושים הסובבים אותו: הר נַאנטַאי, הר ניוֹהוֹ והר טארוֹ. גולת הכותרת של המקדש היא שלושה פסלי  עץ של בודהה בגובה שמונה מטרים מצופי זהב. הפסלים מציגים את בודהה ממספר אספקטים שונים וגם מסמלים את שלושת ההרים. המתחם עבר שיפוץ מקיף במשך כמעט עשור ונבנה סביבו מבנה ארעי עליו הודפס איור של המבנה כדי שאנשים עדיין יוכלו ליהנות ממנו. השיפוץ הסתיים בשנת 2019.

מקדש רינוג'י בניקו בזמן השלכת
מקדש רינוג'י בזמן השלכת

שעות פתיחה
אפריל-אוקטובר: 08:00-17:00
נובמבר-מרץ: 08:00-16:00

דמי כניסה
מבוגר: 400 ין
תלמידי יסודי עד חטיבה: 200 ין

מידע נוסף
ישנו כרטיס משולב למקדש רינוג'י ומקדש טאייואין בעלות של 900 ין למבוגר ו-400 ין לתלמידים.

גן שויו-אן

מול המבנה הראשי של מקדש רינוג'י נמצא גן יפני קטן ויפהפה. בזמן השלכת הגן ועצי המייפל שבו יוצרים מראה קסום ולמרבה ההפתעה הוא שקט ולא מגיעים אליו מבקרים רבים. בגן יש גם בריכה עם דגי קרפיון שניתן להאכיל תמורת כמה עשרות ין. יש משהו מאוד מרגיע בהאכלת הדגים ואני ממליץ לכם לנסות את זה במידה ואתם באיזור.

גן שויו-אן ניקו

שעות פתיחה
אפריל-אוקטובר: 08:00-17:00
נובמבר-מרץ: 08:00-16:00
כניסה אחרונה חצי שעה לפני הסגירה

דמי כניסה
מבוגר: 300 ין
תלמידי יסודי עד חטיבה: 100 ין

מידע נוסף
בכרטיס כלולה גם כניסה למוזיאון קטן בו מוצגים חפצים בבעלות המקדש.

מקדש פוטרסאן – Futarasan Shrine

מקדש השינטו פוטרסאן הוקם בשנת 782 לספירה למרגלותיו של הר נאנטי הקדוש כדי לסגוד לאל שלו. סגידה להרים בשינטו היא לא דבר יוצא דופן, בדומה להר פוג'י שגם לו היו סוגדים בעבר. בהשוואה למקדשים האחרים בניקו הוא הרבה פחות מפואר אבל התפאורה של ההר והעצים סביבו נותנת לו חן משלו. מבקרים יפנים מגיעים אליו כדי להתפלל בעיקר לשידוך טוב וזוגיות מוצלחת. בסופי שבוע גם נערכות בו חתונות מדי פעם.
השביל המחבר את מקדש פוטרסאן עם מקדש טושוגו נקרא "Uwashin Michi" ולאורך 200 המטרים שלו מוצבים 37 פנסי אבן.

מקדש פוטרסאן בניקו
שביל הגישה למקדש פוטרסאן בניקו
שביל הגישה למקדש
שער טורי בכניסה למקדש פוטרסאן
שער טורי בכניסה למקדש

אגם צ'וּזֵנְגִ'י – Chuzenjiko

האגם נחשב לאחד הגבוהים ביותר ביפן ונמצא בגובה של 1269 מטרים מעל פני הים. האגם נוצר לאחר התפרצות של הר הגעש נאנטאי לפני כ-20 אלף שנים. במאה ה-19 וה-20 האגם היה יעד פופולארי בקרב דיפלומטים זרים ומספר מדינות רכשו וילות מסביב לו.  בין אפריל לנובמבר מתקיימות באגם הפלגות שיתנו לכם זווית נוספת על הטבע היפהפה באיזור. משך ההפלגה הינו 55 דקות אבל ניתן גם לקחת את הקרוז למקטע אחד בלבד.

שיט באגם צ'וזנג'י בניקו

שעות פעילות
20 לאפריל עד 4 לנובמבר: 09:30-15:30
5 לנובמבר עד סוף נובמבר: 10:30-14:30

כרטיסים
מבוגר: 1,250 ין
ילד: 630 ין

מפלי קגון – Kegon Falls

אטרקציה נוספת שכדאי מאוד לבקר בה היא מפלי קגון המתנשאים לגובה של כ-97 מטרים ומהווים את נקודת היציאה היחידה למים מאגם צ'וזנג'י הסמוך. במתחם ישנה תצפית חינמית מגובה הרחוב אבל התצפית המרשימה יותר נמצאת בתחתית המפלים והכניסה אליה היא בתשלום של 550 ין למבוגר ו-330 ין לתלמידי יסודי ומטה. לאחר רכישת הכרטיס סדרן יוביל אתכם למעלית שנבנתה ב-1930 בה תרדו כמאה מטרים עד לפלטפורמה ממנה תוכלו לראות את המפלים מאותה הזווית כמו בתמונה המצורפת. בחורף מתקבל מראה מרהיב של המפלים הקפואים וסביבם עצים מלאי שלג.

מפלי קגון בניקו יפן

שעות פתיחה
דצמבר-פברואר: 09:00-16:30
מרץ-אפריל, נובמבר: 09:00-17:00
מאי-אוקטובר: 08:00-17:00
כניסה אחרונה עשר דקות לפני הסגירה

דמי כניסה
מבוגר: 570 ין
ילדים עד גיל יסודי: 340 ין

מידע נוסף
בהתאם למזג האוויר ייתכנו שינויים בשעות הפתיחה

אם אתם מבקרים במפלים בתחילת החורף כשהטמפרטורות באיזור צונחות אני ממליץ לאכול מנת סויטון בדוכן הקטן ליד הכניסה למפלים. סויטון זה מרק ירקות (בצל, פטריות, כרישה) וכופתאות קמח מאוד משביע ומחמם ועולה בסך הכל כעשרה שקלים.

מנת סויטון
מנת סויטון
דוכני מזון ליד מפלי קגון
דוכני מזון ליד המפלים

מסלולי הליכה בטבע

בניקו האחורית תוכלו ליהנות ממגוון גדול של מסלולי הליכה בטבע לכל הרמות. למתחילים יש מסלולים עם שבילים מוסדרים ברובם וללא עליות קשות שמצריכים בין שעה לשעתיים וחצי ועוברים בין אגמים ויערות. המסלולים למתקדמים שאורכים כ-8 שעות ויקחו אתכם עד לפסגת הר נאנטי והרים סמוכים נפתחים בחמישי למאי ונסגרים לקראת סוף אוקטובר.

אם יש לכם זמן וכוונה לטייל בטבע אני ממליץ לקחת מפה ממרכז המידע למטיילים בתחנת הרכבת של ניקו ובה מפורטים כל המסלולים באנגלית.

גשר בניקו האחורית
שילוט בשבילים של ניקו האחורית
פסלי ג'יזו בניקו
פסלי ג'יזו ב- Kanmangafuchi Abyss
אגם Yuno בניקו האחורית
אגם Yuno בניקו האחורית

מפלי יוּדַאקִי

המפל נמצא בצידו הדרומי של אגם יונוקו ונופל מגובה של 70 מטר. בתחתית המפל ישנה עמדת תצפית חינמית והיא גם מהווה את נקודת ההתחלה של מסלול הליכה בן שעתיים וחצי למתחילים (מסלול A במפה למטיילים).

מפלי יודאקי
מפלי יודאקי

מפל ריוּזוּ

המפל למעשה מתפצל לשני מפלים והם האחרונים לפני אגם צ'וזנג'יקו. הם לא גבוהים במיוחד כמו המפלים האחרים בניקו האחורית אבל בזמן השלכת הם הופכים לאחת האטרקציות הפופולאריות ביותר באיזור בזכות העצים והצמחים הצבעוניים סביבם.

לינה בניקו

בדומה להאקונה, גם בניקו תוכלו ללון בריוקאן עם מעיינות חמים טבעיים ולחוות לינה יפנית מסורתית.
מקומות הלינה בניקו מחולקים לשלושה איזורים:
1. ניקו העיירה
2. צידו הצפון-מזרחי של אגם צ'וזנג'י
3. יומוטו אונסן (כחצי שעה נסיעה באוטובוס צפונית לאגם צ'וזנג'י)

במידה ואתם מתכוונים ללון בניקו אני ממליץ לקחת מלון לצד אגם צ'וזנג'י או ביומוטו אונסן. הסיבה לכך היא שהמלונות באיזורים האלה מאפשרים יציאה קלה יותר לטרקים ולא מצריכים נסיעה ארוכה באוטובוס בבוקר ובסוף היום במידה ולנים בעיירה.

מלון מומלץ מאוד בניקו האחורית הוא "Hotel Okunikko "Mori no hotel שנמצא במרחק של 3-4 דקות הליכה מהתחנה הסופית של האוטובוס ביומוטו אונסן ונותן תמורה מצוינת במחיר הוגן. במלון יש רוטנבורו (אונסן מתחת לכיפת השמיים), חדרים גדולים ומאוד מרווחים, ארוחת ערב נהדרת וארוחת בוקר עם מזנון עשיר באפשרויות יפניות ומערביות.

מלון מורי נו הוטל אוקו ניקו
מלון מורי נו הוטל אוקו ניקו
חדר כפול
חדר במלון
ארוחת ערב יפנית מסורתית בריוקאן
ארוחת ערב יפנית מסורתית