קיוטו היא לב ליבה התרבותי וההיסטורי של יפן בה לפעמים נדמה שהזמן עמד לו מלכת. גיישות אמיתיות, גני זן, מקדשים יפהפיים, סמטאות מסתוריות וחנויות משפחתיות עם היסטוריה ארוכה – כל אלה ועוד מחכים לכם בה.

רקע

קיוטו היתה בירתה של יפן ומקום מושב של הקיסר מסוף המאה השמינית ועד לסוף תקופת אדו ב-1868. העיר לא הופצצה במהלך מלחמת העולם השנייה ושרדו בה הרבה מאוד מבנים היסטורים חשובים (אם כי היא נשרפה פעמים רבות ושוקמה מחדש בכל פעם).

כמה זמן כדאי להקדיש לקיוטו?

אם אתם מעוניינים לטייל בקיוטו בנחת אני ממליץ לשהות בה 3-4 ימים כאשר באחד מהם תצאו לטיול יום בנארה. במידה ואתם מגיעים ליפן לביקור קצר מאוד של 7-8 ימים אז השתדלו להקדיש לה לפחות יומיים.

תחבורה מקומית בקיוטו

בקיוטו הרכבות מעט פחות נוחות מאשר בטוקיו אבל עדיין מציעות תחבורה יחסית נוחה למספר לא קטן של יעדים. היות והעיר קטנה משמעותית מטוקיו, בחלק מהמקרים יהיה כדאי לכם להשתמש במוניות.

מקדש פושימי-אינארי (Fushimi Inari)

מקדש השינטו פושימי אינארי נוסד בשנת 711 לספירה וכיום הוא אחד ממקדשי השינטו הפופולאריים ביותר בקיוטו וביפן כולה בזכות אלפי שערי הטורי הכתומים שלו שמושכים יפנים וזרים כאחד. המקדש יושב על הר בשם Inariyama בו מאמינים שהקאמי (האל) של המקדש שוכן. בשנת 2011 חגג המקדש 1300 שנים להיווסדו. ניתן ללכת ברגל עד לקצה העליון שלו שנקרא Ichinomine אולם רוב המטיילים עושים רק חלק קטן מהדרך ופונים חזרה. אם בכל זאת תחליטו לעשות את המסלול במלואו זה יצריך כשלוש שעות.

המקדש פתוח 24 שעות ביממה כך שאם אתם מעוניינים לצלם תמונות ללא המוני אנשים כדאי לכם להגיע מוקדם בבוקר.

שערי טורי במקדש השינטו פושימי אינארי בקיוטו

קינקאקו-ג'י מקדש הזהב Kinkakuji (Golden Pavilion)

מקדש זן בודהיסטי וללא ספק בין המקדשים המפורסמים ביותר של קיוטו. שמו הרשמי של המקדש הוא למעשה Rokuon-ji והוא הוכרז כאתר מורשת עולמי של אונס"קו בשנת 1994.

בין סוף המאה ה-12 לתחילת המאה ה-14 המבנה היה ביתו של אריסטוקרט בשם סאיאונג'י קינטסונה, אולם בסוף המאה ה-14 השוגון יושימיטסו החליט לקחת את המתחם מידי משפחת סאיאונג'י ולבנות בו וילה משלו בהשפעה סינית שהיתה מאוד פופולארית באותה התקופה.

לאחר מותו של השוגון יושימיטסו, ובהתאם לצוואה שלו, הוילה הפכה למקדש זן.

שעות פתיחה
9 בבוקר עד 5 בערב

כרטיסים
400 ין למבוגר
300 ין לילדים עד גיל חטיבת ביניים

מקדש הזהב קינקאקוג'י בקיוטו

גינקאקו-ג'י מקדש הכסף Ginkakuji (Silver Pavilion)

בדומה למקדש הזהב, מקדש הכסף היה במקור וילה של השוגון יושימאסה אשיקגה. התכניות המקוריות למבנה ולגנים נעשו בשנת 1460 לספירה לערך אולם הבנייה הסתיימה רק ב-1482.

יושימאסה רצה לחקות את מקדש הזהב אותו בנה סבו, ולצפות את המבנה הראשי בכסף אולם  התכנית הזו הלכה והתעכבה בשל מלחמת האזרחים (מלחמת Onin) ולמעשה מעולם לא הושלמה. המבנה נותר "עירום" כפי שיושימאסה ראה אותו לאחרונה בימי חייו.

את המקדש מקיף גן יפהפה ויש בו גם גבעה שממנה ניתן לצפות עליו מלמעלה.

שעות פתיחה
קיץ (30.11 – 1.3): 8 וחצי בבוקר עד 5 בערב
חורף (28.2 – 1.12): 9 בבוקר עד 4 וחצי בערב

כרטיסים
500 ין למבוגר
300 ין לילדים עד גיל חטיבת ביניים

גינקאקוג'י מקדש הכסף בשלכת בקיוטו

חורשת הבמבוקים באראשייאמה (Arashiyama Bamboo Grove)

חורשת הבמבוקים שוכנת במערב קיוטו בסמוך למקדש Tenryuji. כדאי לכם להקדים את ההמונים שנוהרים אליה בכל יום ולהגיע מוקדם בבוקר, כך תוכלו ליהנות לא רק מתמונות נהדרות אלא גם תוכלו לחוש את האווירה השלווה ששוררת בה.

בשנים האחרונות היו סקנדלים של מטיילים, יפנים וזרים, שחרטו את שמם או דברים אחרים על חלק במבוקים.

הרחובות שמובילים לחורשה מתחנות הרכבת הסמוכות מלאים בחנויות מזכרות ומסעדות למיניהן והליכה בהם מהנה לא פחות מביקור בחורשה עצמה.

חורשת הבמבוקים פתוחה 24 שעות ביממה במשך כל השנה.

חורשת הבמבוקים אראשייאמה קיוטו

קיומיזודרה (Kiyomizu-dera)

מקדש קיומיזו דרה נוסד בשנת 775 לספירה עבור אלת הרחמים הבודהיסטית קאנון. הוא יושב במתחם רחב ידיים ובו 30 המבנים, הפופולארי ביותר מביניהם הוא ההיכל הראשי (Hondo) שנבנה בשנת 1633 לספירה ויש בו פלטפורמת עץ ממנה נשקף נוף מרהיב על העיר. מרבית ממבני המקדש נשרפו למעלה מ-10 פעמים לאורך ההיסטוריה וכל פעם שוקמו מחדש.

במאה השמינית לספירה נזיר בשם קנשין שהתגורר בנארה חלם על אדם זקן לבוש לבן שאמר לו "קום ועזוב את המחוז הדרומי הזה". קנשין הנסער יצא לדרכו צפונה ומצא מפל מים זכים למרגלות הר אוטווה במזרח קיוטו. בסמוך למפל הוא פגש נזיר מתבודד בשם גיואיי-קוג'י שהתגורר קרוב אליו. גיואיי-קוג'י אמר לקנשין שהוא ציפה לבואו והעניק לו גזע עץ קדוש ממנו הוא ביקש שקנשין יגלף פסל של אלת הרחמים קאנון ויקים מקדש עבורה. קנשין הבין שמדובר במקום קדוש וקיבל על עצמו את המשימה.

שנתיים לאחר מכן, בעזרתו של לוחם/אציל בשם Sakanoue-no-Tamuramaro, הם הצליחו להקים את המקדש וקראו לו "קיומיזו-דרה" (ביפנית: מקדש המים הטהורים) על שם המפל שזורם שם גם כיום.

בשנת 1944 המקדש הוכרז כאתר מורשת עולמי של אונס"קו.

כמה פעמים בשנה המקדש נשאר פתוח עד שעות הלילה ומאירים אותו בצורה מיוחדת. בנוסף, מהמבנה הראשי של המקדש יוצאת אלומת אור כחולה שמסמלת את רחמיה האין-סופיים של אלת הרחמים קאנון.
התאורה המיוחדת נערכת בתאריכים הבאים:
25 למרץ עד 2 לאפריל – המקדש פתוח עד 21:30 (כניסה אחרונה ב-21:00)
14 לאוגוסט עד 16 לאוגוסט – המקדש פתוח עד 21:30 (כניסה אחרונה ב-21:00)
18 לנובמבר עד 30 לנובמבר – המקדש פתוח עד 21:30 (כניסה אחרונה ב-21:00)

שעות פתיחה
06:00 בבוקר עד 18:00 בערב (ביולי ואוגוסט עד 18:30).

כרטיסים
מבוגרים: 400 ין
ילדים עד גיל חטיבת ביניים: 200 ין

פלטפורמת התצפית במקדש קיומיזו דרה על רקע השלכת

שוק נישיקי (Nishiki Market)

עורק החיים המרכזי של קיוטו ביחד עם רחוב הקניות טרמאצ'י הסמוך לו. בשוק נישיקי תוכלו למצוא המון מסעדות ודוכני אוכל שמציעים שלל מאכלים יפנים.

ההיסטוריה של השוק היתה רוויות עליות ומורדות. הוא התחיל את דרכו לפני כ-400 שנים כאשר סוחרים מקומיים קיבלו בו אישור רשמי מהממשל למכור באיזור דגים והשוק הלך והתפתח אולם בשנת 1883 הוא היה על סף סגירה ונותרו בו 7 בתי עסק בלבד. בשנת 1911 איגוד מקומי שם לו למטרה לשקם את השוק ולהפוך אותו למרכז מסחר בדגים ופירות ים מה שהחזיר את החיים אליו אולם ב-1927 בעקבות הקמת שוק סיטונאי נפרד שוב נטשו אותו בתי עסק רבים.

ב-1928 איגוד חדש שהוקם שינה כיוון ובמקום להתמקד אך ורק בדגים ובפירות ים החליט להרחיב את ההיצע ולהוסיף בשר, פירות, ירקות ומוצרי מזון אחרים. מאז השוק משגשג והוא נודע בכינוי "המטבח של קיוטו".

שוק נישיקי מרקט בקיוטו

סמטת פונטוצ'ו (Pontocho Alley)

סמטת פונטוצ'ו היא 450 מטרים אפופי מסתורין של חיי לילה. קולות צחוק, שיחה ולעיתים גם שירה בוקעים מהחלונות המוגפים. מקומיים שנכנסים לסמטה הזו נעלמים כהרף עין אל תוך בתי העסק ובדי הנורן (Noren) התלויים בכניסה אליהם מוסיפים לתעלומה בכך שהם לא מאפשרים לנו הצצה פנימה (בנוסף לדלתות הסגורות ממילא).
לצד בתי עסק ללקוחות קבועים בלבד, בסמטת פונטוצ'ו תוכלו למצוא הרבה מאוד מסעדות ופאבים שמקבלים בשמחה תיירים ותוכלו להעביר בהם ערב בהנאה מרובה.

אם יתמזל מזלכם תוכלו להיתקל במאיקו סאן (גיישה מתלמדת) בדרכה חזרה מהעבודה אל ה-Okiya (מעונות) שלה. את התמונה הראשית של העמוד הזה צילמתי בעודי משוטט בסמטא ומשום מקום צצה המאיקו סאן המקסימה הזו. לשמחתי הרבה היא הסכימה שאצלם אותה ולאחר שיחה קצרצרה נעלמה כלא היתה אל אחת הסמטאות המקבילות.

סמטת פונטוצ'ו בלילה

בתי מלון מומלצים בקיוטו

בחירת מלון בקיוטו פשוטה יותר מאשר בטוקיו משום שהעיר עצמה קטנה משמעותית. בקיוטו האיזור המומלץ ביותר ללינה הוא במרכז העיר במרחק הליכה משוק נישיקי מרקט ורחוב הקניות טרמאצ'י.

Hotel Gracery Kyoto Sanjo

מלון גרייסרי בקיוטו מומלץ למטיילים

מלון 3 כוכבים מודרני עם מיקום פנטסטי בתוך רחוב הקניות Teramachi ותוכלו למצוא ממש צמוד אליו בתי קפה, מסעדות, בתי מרקחת ועוד. המלון נמצא במרחק של 4 דקות הליכה מתחנת הרכבת Kyoto Shiyakusho-mae ו-6 דקות הליכה מתחנת Kyoto-Kawaramachi.  הכניסה לשוק נישיקי גם כן קרובה ונמצאת במרחק של 300 מטרים מהמלון. בשעות הלילה החנויות נסגרות והאיזור אינו רועש. זהו ללא ספק אחד המלונות המומלצים ביותר בקיוטו הודות למיקום הנהדר.

למידע נוסף על המלון

Cross Hotel Kyoto

מלון קרוס בקיוטו

מלון 3 כוכבים בעיצוב מודרני במיקום מעולה. חדרים יחסית מרווחים למלונות שלושה כוכבים אחרים. גישה נוחה מאוד לרכבות עם תחנת Sanjo במרחק של 4 דקות הליכה, 4 דקות הליכה לתחנת Kyoto Shiyakusho-mae ו-7 דקות הליכה לתחנת Kyoto-Kawaramachi. המלון קרוב מאוד לאיזור חיי הלילה של קיוטו (בעיקר פאבים) וסמטת פונטוצ'ו עמוסת המסעדות והפאבים. מחוץ למלון יש עמדת אופניים חשמליים להשכרה איתם תוכלו להגיע ליעדים רבים בעיר. רחוב הקניות Teramachi נמצא במרחק של כ-4 דקות הליכה ואילו שוק נישיקי נמצא במרחק של 8 דקות הליכה מהמלון בסך הכל.

למידע נוסף על המלון

Mitsui Garden Hotel Kyoto Shinmachi Bettei

מלון מיטסוי גארדן קיוטו

מלון 4 כוכבים בעיצוב יפני-מודרני. גישה נוחה מאוד לרכבות עם תחנת Karasuma Oike במרחק של 6 דקות הליכה ותחנת Shijo הסמוכה במרחק של 7 דקות הליכה. בין היעדים התיירותיים הסמוכים למלון ניתן למנות את שוק נישיקי במרחק של 9 דקות הליכה ואת רחוב הקניות Teramachi במרחק של 12 דקות הליכה. טירת ניג'ו גם כן נמצאת במרחק הליכה סביר של 17 דקות.

למידע נוסף על המלון

Kyoto Granbell Hotel

מלון טוקיו סטיי בקיוטו

מלון 3 כוכבים חמים ונוח בצידו המערבי של נהר קאמו. המלון נמצא במרחק של 2 דקות הליכה מתחנת Gion-Shijo ו-4 דקות הליכה מרחוב Hanamikoji עם בתי התה והגיישות שלעיתים ניתן לראות בו.

הגעה מומלצת מתחנת קיוטו:
מונית בעלות של כ-2000 ין.
לחלופין ניתן גם להגיע למלון בנסיעה באוטובוס מספר 17 או 21 למשך עשרים דקות ולאחר מכן הליכה של 8 דקות.

למידע נוסף על המלון

Solaria Nishitetsu Hotel Kyoto Premier

מלון סולריה נישיטסו בקיוטו

מלון 3 כוכבים מודרני שממוקם על גדת נהר קאמו (הנהר המרכזי של קיוטו). בשעות הלילה מטיילים ומקומיים רבים מטיילים לאורך הנהר. המלון נמצא במרחק דקת הליכה מתחנות הרכבת Kyoto Shiyakusho-mae ו- Sanjo Station. במרחק של כ-12 דקות הליכה תוכלו להגיע לרחוב Hanamikoji עם בתי התה והגיישות שלו, שוק נישיקי התוסס ורחוב הקניות Teramachi. בנוסף, המלון ממוקם קרוב מאוד לקצה הצפוני של רחוב Pontocho שעשיר במסעדות ופאבים.

למידע נוסף על המלון

Hotel Resol Trinity Kyoto

מלון ריסול טריניטי בקיוטו

מלון 3 כוכבים מודרני ונקי במרחק של דקת הליכה מקצהו הצפוני של רחוב הקניות Teramachi. המלון מציע בופה לארוחת הבוקר עם מבחר מנות יפניות ומערביות. בנוסף יש במלון סנטו (בית מרחץ יפני צנוע) שיעזור לכם להתאושש בסוף יום הטיול שלכם. המלון ממוקם כמאה מטרים מתחנת הרכבת התחתית Kyoto Shiyakusho-mae וכ-9 דקות הליכה מתחנת הרכבת Sanjo Station.

הגעה מתחנת קיוטו:
6 דקות בקו הרכבת Karasuma Line עד לתחנת Karasuma Oike ולאחר מכן 9 דקות הליכה.

למידע נוסף על המלון

The Royal Park Hotel Kyoto Sanjo

מלון רויאל פארק הוטל קיוטו

מלון 4 כוכבים קרוב מאוד לשתי תחנות רכבת (Sanjo ו- Kyoto Shiyakusho-mae) וסמוך לקצה הצפוני של רחוב פונטוצ'ו העשיר במסעדות ופאבים. רחוב הקניות Teramachi גם כן קרוב מאוד למלון ונמצא במרחק של 3 דקות הליכה ואילו נישיקי מרקט נמצא בהמשך רחוב Teramachi במרחק של 8 דקות מהמלון.

למידע נוסף על המלון

Ritz-Carlton Kyoto

מלון ריץ קרלטון קיוטו;

מלון 5 כוכבים מפואר על גדות נהר קאמו. עיצוב הפנים מפואר ומינימליסטי בעת ובעונה אחת. במידה ואתם מתכוונים להזמין חדר במלון בקשו בעת ההזמנה חדר שפונה לנהר.

למידע נוסף על המלון