ארמון הקיסר יושב על שטח גדול במרכז טוקיו שמחולק לשניים – החלק המערבי בו מתגוררת המשפחה הקיסרית והכניסה אליו אפשרית אך ורק בסיור רשמי חינמי (ויומיים נוספים בשנה) והחלק המזרחי "הגנים המזרחיים" אליהם הכניסה חופשית במהלך כל השנה. כדי להירשם לסיור הרשמי אנא לחצו על הלינק הבא:

הרשמה לסיור הרשמי של הסוכנות הקיסרית

החלק המערבי

ניתן להירשם בחינם לסיור דרך אתר האינטרנט של הסוכנות הקיסרית או לחלופין להגיע לשער קיקיומון (Kikyomon Gate) ולעמוד בתור על בסיס כל הקודם זוכה. הסיורים נערכים פעמיים ביום בשעה 10:00 בבוקר וב-13:30 בצהריים (למעט חגים לאומיים וימי ראשון ושני). כדאי להתעדכן בלוח הזמנים באתר הסוכנות הקיסרית ולהירשם לסיור טרם ההגעה.

טרם הכניסה למתחם תקבלו תגים שאותם תצטרכו לענוד במשך הסיור ולאחר מכן תתקדמו דרך שער קיקיומון ותגיעו לבדיקה בטחונית קצרה.

התור לבדיקה הבטחונית
התור לבדיקה הבטחונית

בהמשך יהיו הסברים על הסיור וכללי ההתנהגות במתחם בשלל שפות. משך הסיור הינו כשעה ורבע ואין אפשרות לעזוב את הסיור באמצע. הקבוצות מחלוקות לפי שפות ולכל קבוצה ישנו מדריך אחד, גודל הקבוצות משתנה בהתאם לעונה ולשפה אולם בקבוצה בשפה האנגלית יש לרוב כ-100 משתתפים ומעלה. הסיור מוצע בשפות: אנגלית, סינית, יפנית, קוריאנית, ספרדית, צרפתית ותאית (תאילנדית).

הסבר על הסיור בארמון הקיסר

ההיסטוריה של הארמון

הטירה הראשונה באדו (שמה הקודם של טוקיו) הוקמה על ידי אוטה דוקאן בשנת 1457. כאשר שושלת טוקוגאווה עלתה לשלטון בסוף המאה ה-16 השוגון איאייסו פצח במספר מיזמי בנייה עצומים בעיר וביניהם שיפוץ וביצור ארמון השוגון. כל מושל מחוז (דאימיו) נדרש לספק כח אדם ומשאבים לפי עושרו לבניית חומות הארמון, חפירת תעלות, הקמת מבנים, גשרים ושערים סביבו. היות ואדו לא היתה עשירה בסלעים נדרשו מושלי המחוזות לתרום מכסה מסוימת ובכדי לעקוב אחר כמה סלעים תרם כל אחד מהם סומנו חלק מהסלעים בסמל המשפחתי של אותו מושל מחוז. בתמונה ניתן לראות את אחד הסלעים עם סמל משפחת שימאזו (Shimazu) ששלטה במחוז סאטסומה בדרום-מערב קיושו.

פוג'ימי-יאגורה (Fujimi-yagura)

מגדל השמירה פוג'ימי-יאגורה הוא אחד המבנים הישנים ביותר במתחם. המגדל בן השלוש קומות נישא לגובה של 16 מטר והוא יושב על חומת אבן בגובה של 15 מטר. המגדל נבנה במקור בשנת 1606 אולם בשנת 1657 הוא נשרף ונבנה מחדש כשנתיים לאחר מכן. בתקופת אדו השוגון יכל לראות ממרומי המגדל את הר פוג'י וגם את פסטיבל הזיקוקים מעל לנהר סומידה.

פוג'ימי-יאגורה
פוג'ימי יאגורה - Fujimi-yagura

רחבת קיודן טוטיי (Kyuden Totei Plaza)

פעמיים בשנה ביום ההולדת של הקיסר ובראש השנה היפני מתאספים ברחבה הזו עשרות אלפי יפנים והקיסר יוצא אליהם ביחד עם משפחתו לברך אותם ולנאום בפניהם. אל הרחבה הזו מגיעות גם שיירות של שגרירים חדשים כאשר הם באים לפגוש את הקיסר ולתת לו את כתב האמנה שלהם.

גשר המשקפיים – Meganebashi

שמו האמיתי של גשר האבן הוא seimon-ishibashi והוא נבנה ב-1889. הוא קיבל את כינויו בזכות ההשתקפות במים שגורמת לקשתות שלו להיראות כמו משקפיים. ישנו גשר ישן יותר עם שם זהה בנגאסקי. מאחורי הגשר ניתן לראות את רובע העסקים מרונוצ'י ובנייני המשרדים הענקיים שלו.

גשר המשקפיים - Meganebashi
גשר המשקפיים - Meganebashi

פושימי-יאגורה (Fushimi-yagura)

לפי האגדה מגדל השמירה נבנה בקיוטו בתחילת המאה ה-17 ולפי דרישתו של השוגון איאמיטסו טוקוגאווה פורק והובא לארמון השוגון באדו (טוקיו של אז). פושימי-יאגורה הוא אותו מבנה שרואים בתמונות המפורסמות של ארמון הקיסר כאשר ברקע נמצא גשר המשקפיים (Meganebashi).

פושימי-יאגורה
פושימי-יאגורה